kowalikowo.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Jakie firanki do rolet dzień noc najlepiej wybrać?

Rolety typu dzień noc zyskują coraz większą popularność. Ich głównym atutem jest większa niż w klasycznych modelach możliwość regulacji zacienienia. Składają się z poziomych pasów pomiędzy którymi występuje wolna przestrzeń. Takie rozwiązanie pozwala dostosować stopień osłonięcia szyby do większości warunków pogodowych. W pochmurne dni wiele osób pozostawia okna odsłonięte. Wnętrze mieszkania pozostaje wówczas widoczne dla postronnych obserwatorów. Warto więc zdecydować się również na zawieszenie firany. Jakie firanki do rolet dzień noc najlepiej wybrać?

Długość i kolor

Warto zwrócić uwagę na to, że okna z roletami, szczególnie ciemnymi, mogą wyglądać dość ciężko. Dobierając firany należy więc uważać, aby nie pogłębić tego efektu. Aby uniknąć wrażenia masywności okna, warto zdecydować się na dłuższe połacie materiału. Dobrym wyborem będą firanki sięgające podłogi. Sprawdzą się tutaj również bardzo długie zasłony, których krańce będą spoczywały na posadzce. Osoby preferujące firanki nie dłuższe niż do parapetu, mogą zdecydować się na delikatne, prześwitujące materiały.
Wybierając materiał na firanę do rolet dzień noc, należy zwrócić szczególną uwagę na jego kolor. W większości wnętrz sprawdzą się firanki, których kolor jest podobny do barwy rolet, ale posiada jaśniejszy lub ciemniejszy odcień. W pomieszczeniach, które potrzebują rozjaśnienia lub optycznego powiększenia, warto postawić na materiał jaśniejszy od rolet. Jeśli jednak pokój wydaje się zbyt przestronny lub domownicy chcą ochronić się przed ostrym słońcem, lepszym rozwiązaniem będzie ciemna firana.
Dobór koloru powinien współgrać z aranżacją wnętrza. W większości stylów sprawdzą się firany białe, beżowe, w odcieniach szarości lub delikatnych brązów. Osoby planujące zdecydować się na bardziej wyraziste barwy, powinny wziąć pod uwagę możliwość dopasowania do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Intensywne, kontrastujące ze sobą kolory mogą sprawdzić się na przykład w konwencji eklektycznej.

Wzornictwo

Wyraźne, poziome pasy rolet typu dzień noc przykuwają uwagę. Wzory firanek należy do nich dobierać bardzo ostrożnie. Najbardziej bezpiecznym wyborem jest prosty i gładki materiał bez dodatkowych ozdób. Osoby, które wolą wzorzyste firanki mogą zdecydować się na delikatne, jednolite dekoracje. Warto postawić na wzory złożone z symetrycznych, powtarzających się elementów. Możliwym pasującym fragmentem kompozycji będą również firany wykończone delikatną, kolorową nitką lub z lekkim połyskiem.

Na temat tego, jak dobrać pasujące do rolet firany, odnaleźć można wiele informacji. Najważniejsze jest jednak dopasowanie materiału do aranżacji i estetycznej stylizacji pomieszczenia. Wybierając elementy wyposażenia i ozdoby wnętrz, warto odnajdować produkty dobrej jakości. Starannie wykonane firany z dobrych gatunkowo tkanin mogą być używane przez wiele lat. Zaleca się również pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. W razie wątpliwości pracownicy sklepów z firankami z pewnością posłużą klientowi radą.