Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jaki wybrać alkomat osobisty?

Porady Data publikacji - 5 listopada 2021 Autor - Redakcja kowalikowo.pl
Jaki wybrać alkomat osobisty

Alkomat to precyzyjne narzędzie pozwalające na mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest przydatny w wielu sytuacjach, gdy mamy wątpliwości, czy możemy usiąść za kierownicą samochodu. Wybierając urządzenie do użytku prywatnego, zwykle bierzemy pod uwagę cenę urządzenia. Większą uwagę trzeba jednak zwrócić na parametry techniczne, jak również dokładność pomiarów.Różne modele i odmiany

Nie każdy alkomat jest taki sam. Poza różnicami w wyglądzie najważniejsza sprawa to rodzaj zamontowanych czujników. Modele wyposażone w sensory półprzewodnikowe są mniej dokładne od tych, które są wyposażone w sensory elektrochemiczne. Należy zauważyć, że błąd pomiarowy może wynieść nawet 20%. Urządzenia mają różny zakres pomiarowy, jak również mogą być wyposażone w wiele funkcji dodatkowych.

Trwałość i wygoda użytkowania

Dobrej jakości alkomaty są wykonane z wytrzymałego tworzywa ABS, które jest odporne na odkształcenia i działanie czynników chemicznych. Takie urządzenia wskazują stężenie alkoholu aż do 4‰, jak również pozwalają na bardzo szybkie przygotowanie do pracy. Za ich pomocą można uzyskać wyniki już w ciągu kilku sekund od pobrania próbki powietrza.

Okresowa kalibracja

Podczas wyboru osobistego alkomatu trzeba wziąć pod uwagę, jak często będziemy wykonywać pomiary. Urządzenia wraz z upływem czasu podają mniej dokładne wyniki, dlatego należy je poddawać okresowej kalibracji. Alkomaty wyposażone w czujniki półprzewodnikowe wymagają kalibrowania co 6 miesięcy lub po wykonaniu około 200-300 pomiarów. Droższe alkomaty elektrochemiczne wymagają serwisu w okresie co 12 miesięcy lub po 500-1000 przeprowadzonych pomiarów. Jest to więc znacząca różnica, jeśli planujemy używać alkomatu często, na przykład podczas podróży.

Fachowy serwis

Pamiętajmy, że usługa kalibracji musi być wykonywana w profesjonalnym serwisie, w laboratoryjnych warunkach. Jest to usługa płatna, ale serwis w razie potrzeby może też naprawić urządzenie lub wymienić podzespoły przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Przy okazji kalibracji można więc praktycznie przywrócić stan urządzenia do stanu fabrycznego. Dlatego warto postawić na znane marki, które uzyskują pozytywne oceny wielu użytkowników.

Szeroka oferta na rynku

Podczas wyboru należy zastanowić się nad zakupem droższego modelu alkomatu, który będzie oferował większą dokładność. Nie narazi nas także na większe koszty podczas dłuższej eksploatacji. Duży wybór alkomatów oferuje sklep alkomaty.net.pl. Można tu znaleźć urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak licznik pomiarów czy sygnalizację dźwiękową uszkodzenia sensora lub konieczność wykonania kalibracji. Skutecznie ułatwiają one obsługę.

Właściwe przechowywanie

Niezależnie od wybranego urządzenia, każdy alkomat należy przechowywać w optymalnych warunkach — najlepiej w temperaturze pokojowej. Alkomaty nie powinny być narażone na niskie i ujemne temperatury, dlatego przechowywanie ich w schowku samochodowym nie jest dobrym pomysłem.

Poprawnie użytkowany i serwisowany alkomat pozwoli uzyskać miarodajne wyniki, co przyniesie nam wiele korzyści na co dzień. Będziemy pewni, że nasz organizm jest wolny od alkoholu, dzięki czemu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom dróg.

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?