Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Oczko Wodne

Lifestyle Data publikacji - 6 grudnia 2020 Autor - Redakcja kowalikowo.pl


Oczko wodne jest doskonałą ozdobą ogrodu oraz miejscem, gdzie można się zrelaksować i odprężyć, a nawet się poczuć jak nad mazurskimi jeziorami.

Projekt
Przed jakąkolwiek budową trzeba zadecydować o wielkości oczka wodnego. Im większy zbiornik, tym łatwiej będzie zachować równowagę biologiczną w sadzawce. Duże oczko wodne nie wymaga aż takiej troski i ingerencji człowieka, jak małe sadzawki, które mają tendencje do nagrzewania się i są słabo na tlenione, co przyczynia się do powstawania dużej ilości zanieczyszczeń i glonów. Również głębokość zbiornika jest bardzo ważna – ryby nie będą miały szans przezimować, jeśli będzie zbyt płytko, a rośliny nie będą w stanie prawidłowo się rozwijać. Oczko wodne, w którym planuje się hodowanie zwierząt i roślin powinno być duże i głębokie na przynajmniej 1 metr.

Miejsce znajdowania się oczka wodnego powinno spełniać określone warunki. Musi być odpowiednio nasłonecznione, ale nie na tyle, by wodę przegrzać, a wraz z nią pozwolić by roślinność się spaliła, a zwierzęta zdechły. Odpowiednią ochronę przed przegrzaniem się wody zapewni jakiś element, który będzie rzucał cień na część wody w zbiorniku – może to być ściana domu, drzewo albo cokolwiek innego co zapewni cień. W przypadku drzewa warto pomyśleć o tym, by było posadzone na tyle daleko, by jesienią jego opadające liście nie zanieczyszczały zbiornika, ale równocześnie na tyle blisko, by spełniał on swoją ochronną rolę.

Budowa
Kiedy zapadła już decyzja nad wielkością, głębokością oraz miejscem budowy oczka wodnego, przechodzi się wykopania sporej niecki za pomocą koparki. Gdy niecka jest już gotowa, należy wyprofilować jej skarpy i rozłożyć siatkę przeciw kretom posypując ją drobnym piaskiem, uszczelnić i rozłożyć warstwę drobnego rzecznego piasku. Dno można dekorować do woli różnymi kształtami, wielkościami i kolorami kamieni oraz innych ozdób wodnych. Warto pomyśleć, by między kamieniami na dnie umieścić pompę ssąco-tłoczącą, by woda w oczku była stałe filtrowana i natleniona.
Można również zdecydować się na lampy wokół brzegu oczka, by wieczorami oświetlić zbiornik wodny, kaskadę albo wodospad.

Hodowla
Oczko, w którym jest zbyt wiele roślinności, nie wygląda zbyt estetycznie i jest też cięższe do utrzymania. Zaleca się wybranie kilku gatunków roślin wodnych do posadzenia oraz dodatkowo kilka roślin pływających, które nie potrzebują by ich korzenie sięgało gruntu, takimi roślinami są np. kotewka, żabiściek, lilia wodna, grążel żółty – tego typu rośliny wystarczy po prostu ułożyć na powierzchni wody. Po około roku od momentu budowy oczka, środowisko wodne będzie już uregulowane i wtedy można zacząć wpuszczać ryb do stawu – ważne , by głębokość wody wynosiła przynajmniej 1 m, by ryby miały szanse przetrwać zimę i żeby w wodzie nie znajdowały się skały wapienne, które rozpuszczają się w wodzie i szkodzą rybom oraz rośliną.

Czyszczenie
Najważniejszym elementem harmonijnego i tętniącego życiem oczka wodnego jest jego pielęgnacja, poprzez czyszczenie go z odpadów, rozkładających się roślin i wszelkich innych czynników zanieczyszczających zbiornik wodny.
Służą do tego ręczne podbieraki i skimmer, które ułatwiają zachowanie czystości w ogrodowym zbiorniku wodnym.

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?