Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zastosowanie plomb tymczasowych

Zdrowie Data publikacji - 28 października 2021 Autor - Redakcja kowalikowo.pl
Zastosowanie plomb tymczasowych

Plomba tymczasowa to preparat stomatologiczny przeznaczony do samodzielnego zakładania. Może być też użyty przez lekarza stomatologa w trakcie długotrwałego lub skomplikowanego leczenia zębów. Plomba jest zbudowana na bazie tlenku cynku i jest rozwiązaniem, które może być stosowane w sytuacjach awaryjnych. Przykładem jest nagłe ukruszenie zęba lub utrata plomby użytej wcześniej jako środek do zabezpieczenia ubytku. Plomby tymczasowe są niezastąpione, gdy pojawi się problem z zębem, a w danym momencie nie możemy założyć plomby stałej. Jest to produkt, który powinien pojawić się w każdym gabinecie stomatologicznym.

Tymczasowe wypełnienie

Tradycyjne plombowanie zęba polega na użyciu materiałów odbudowujących tkankę, która została uszkodzona w wyniku działania próchnicy. Nowoczesne produkty tego typu to plomby chemoutwardzalne, plomby kompozytowe i plomby światłoutwardzalne. Natomiast plomby tymczasowe, zwane także fleczerami, to opatrunek zakładany na ząb na krótki czas, który nie powinien przekraczać maksymalnie kilku tygodni. Dodajmy, że tego rodzaju plomby są stosowane zazwyczaj w ramach procedury leczenia kanałowego, co bywa długotrwałe. Plomba tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem dla stomatologa, który zakłada plombę stałą dopiero po zakończeniu leczenia zęba.

Wsparcie podczas leczenia

Plomby tymczasowe są neutralne w stosunku do tkanki zębów, jak również mają działanie bakteriobójcze. Mogą mieć dodatkowo działanie lecznicze, co w niektórych wypadkach stanowi szansę na uniknięcie leczenia kanałowego. Podczas leczenia trzeba jednak uważać na uszkodzenia mechaniczne, bo plomba tymczasowa może się dość szybko ukruszyć.

Właściwe zastosowanie

Plomby tymczasowe należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Założenie musi poprzedzać dokładne oczyszczenie zęba, który wymaga leczenia. Należy wycisnąć niewielką ilość materiału wypełniającego, włożyć plombę do zęba, a następnie zagryźć, aby uzyskała odpowiedni kształt, dopasowany do zgryzu. Plomba musi następnie zostać utwardzona, co trwa około 15-20 minut. Dlatego przez ten okres nie należy dociskać wypełnienia, a tylko przepłukać usta ciepłą wodą.

Plomby tymczasowe nie powinny być stosowane w przypadkach, takich jak odsłonięcie miazgi lub stwierdzenia stanu zapalnego. Podobnie nie należy jej używać w sytuacji ruchliwości zęba, bo może się to wiązać z powikłaniami. Dlatego plomba tymczasowa powinna być zakładana pod kontrolą stomatologa. Wypełnienia oferowane przez sklep.marrodent.pl mają konkurencyjną cenę i wysoką jakość. Jest to miejsce, w którym można łatwo wyposażyć swój gabinet stomatologiczny. Dzięki temu zadbamy o zdrowe zęby naszych klientów i zapewnimy sobie wysoką ocenę wykonanych usług.

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?