Obecnie ludzie robią już przez internet niemal wszystko, nawet korzystają z wizyt lekarskich, zaś nauka online to już praktycznie norma, szczególnie w przypadku kursów językowych. Jakie są wady i zalety nauki przez internet?
Wygoda i swoboda
Na pewno największą zaletą takiego sposobu uczenia się jest wielka swoboda. Nie trzeba wstawać rano, nigdzie dojeżdżać, a nawet dbać o swój wygląd. Można po prostu zasiąść przed komputerem. Dodatkowo niektóre z zajęć i kursów są prowadzone w formie dostarczania materiałów, zatem nie trzeba siedzieć przed ekranem w wyznaczonych godzinach. Jeśli zaś chodzi o lekcje zdalnego nauczania w szkołach czy na przykład kurs językowy odbywany przez komunikator internetowy, jest to też duże udogodnienie dla domatorów, osób, które nie lubią przebywać w grupie czy wstydzą się zabierać głos w takich warunkach oraz… sposób na oszczędności. Zaoszczędzić można na dojazdach czy posiłkach spożywanych poza domem.
Lepsze przyswajanie wiedzy?
W wielu przypadkach też zapewne przyswajanie wiedzy w ten sposób jest wygodniejsze niż siedzenie w klasie czy sali na uczelni. Można lepiej się skupić, zapewnić sobie ciszę i spokój i nie rozpraszać się ze względu na hałasy czy obecność innych osób. Jeśli przy tym jest możliwość uczenia się w dowolnym momencie, na przykład dzięki dostarczonym materiałom, można dopasować czas nauki do własnych preferencji i zagospodarować sobie na nią czas, w którym mózg działa najbardziej efektywnie – kwestia ta jest uwarunkowana indywidualnie, jedni lepiej uczą się rano, gdy mózg jest wypoczęty, a inni – wieczorem, gdy czują się zrelaksowani.
Większe możliwości
Oczywiście nauka zdalna pozwala też na pozyskiwanie wiedzy czy zwiększanie swoich kompetencji osobom, które w tradycyjny sposób miałyby z tym problem, czy to z powodu swojego stanu zdrowia, np. trudności z poruszaniem się, zamieszkiwaniem w małej miejscowości czy na przykład pracy na etacie. Na zapisanie się na przykład do szkoły językowej w tradycyjnej formie mogą liczyć tylko mieszkańcy większych miast, w dodatku mobilni i dysponujący odpowiednią ilością czasu, zaś zdalnie można często uczyć się zawsze, kiedy się chce i wszędzie, bez względu na okoliczności.
Zagrożenia?
Takie rozwiązanie jednak, jak wszystko, ma też swoje wady. Jakie? Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci rozwijających się czy nastolatków, bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami i innymi uczestnikami zajęć. Odbywanie lekcji samodzielnie, w zamkniętym pokoju, może źle wpływać na samopoczucie, a na dłuższą metę, nawet na psychikę, nie sprzyja integracji i nie jest zbyt dobre szczególnie dla osób towarzyskich.
Poza tym nie zawsze łatwo jest zmotywować się do nauki w warunkach domowych, czemu nie sprzyja między innymi brak konieczności specjalnych przygotowań, domowy rozgardiasz, a domownicy czy sąsiedzi mogą zwyczajnie przeszkadzać.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że zajęcia w grupie często są ważnym aspektem przyswajania wiedzy, szczególnie jeśli chodzi o lektoraty językowe. Wówczas rozmowa jest bardzo istotna.