Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wspomóc pracę trzustki?

Lifestyle Data publikacji - 17 grudnia 2020 Autor - Redakcja kowalikowo.pl


Prawidłowe działanie trzustki jest niezbędne dla funkcjonowania całego organizmu, tak samo jak w przypadku wszystkich organów wewnętrznych. Warto wiedzieć, że jeśli ten wytwarzający insulinę organ nie działa prawidłowo, może pojawić się duże zagrożenie dla zdrowia. Zwykle kojarzy się tylko ból trzustki, który co prawda zmniejsza codzienny komfort życia, ale nie jest postrzegany jako niebezpieczny. Niestety, zaburzona praca tego narządu może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, nawet takie jak uszkodzenie wzroku, udar mózgu czy choroby nerek. Doraźnie zaś mogą pojawić się takie objawy problemów z trzustką jak bolesna kolka czy wymioty, wskazujące na stan zapalny. Jest to sygnał, że trzeba znacznie zmienić swoje podejście do zdrowia.

Kluczowa dieta

Podobnie jak w przypadku większości problemów ze zdrowiem, największe znaczenia ma dieta. Osoby mające problemy z trzustką często uważają, że największy wpływ na nią ma alkohol oraz tłuste, ciężkie pokarmy, ale nie jest to koniec listy produktów, których należy unikać. Chodzi też o ograniczenie wchłaniania się tłuszczów, co oznacza, że nie należy jadać mocno rozgotowanych pokarmów czy innych miksowanych „papek”. W przypadku takich pokarmów cukier wchłania się szybciej i mocniej, a to wpływa negatywnie na pracę tego organu. Należy za to zadbać, by w diecie nie brakowało produktów pełnoziarnistych, grubych kasz, a także owoców i warzyw, najlepiej jak najmniej przetworzonych. Bardzo ważne jest też oczywiście unikanie obciążających organy i ogólnie bardzo niezdrowych potraw smażonych i tłustych pokarmów, na przykład mięs. Czasem jednak wystarczy wprowadzić do swej diety niewielkie modyfikacje, by móc zauważyć poprawę samopoczucia i uznać, że organ został wsparty oraz oczyszczony.

Godne polecenia zioła

Na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a więc też trzustki, świetnie działają też zioła. Osoby zastanawiające się, jak wspomóc trzustkę, powinny więc sięgnąć po preparaty lub herbatki ziołowe na wsparcie tego narządu. W sprzedaży znaleźć można ich wiele, wybierać można zatem wśród herbatek i mieszanek, jak również sięgnąć po ziołowe tabletki, które dla niektórych osób są wygodniejsze w stosowaniu. A jakie zioła wykazują korzystny wpływ na pracę tego organu? Jest to między innymi macierzanka, bylica boże drzewko, werbena czy mięta, które powszechnie spotkać można w preparatach mających wspierać działanie układu pokarmowego. Warto też szukać preparatów, które mają w swym składzie nagietek, gdyż działa on przeciwzapalnie, dzięki czemu szybko można zahamować rozwój stanu zapalnego i poczuć ulgę. Korzystnie zadziała też lawenda, koniczyna czy ziele dymnicy.

Co z paleniem?

Osoby uskarżające się na problemy z trzustką zdecydowanie powinny rzucić palenie. Związki zawarte w dymie papierosowym sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych, a także nikotyna mocno szkodzi całemu organizmowi, w przypadku problemów z trzustką można to zaś odczuwać szczególnie. Korzystne będzie już samo ograniczenie palenia, ale zdecydowanie lepiej będzie pożegnać nałóg definitywnie.

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?