Własna firma to marzenie wielu osób. Elastyczne godziny pracy, możliwość uzyskania większych zarobków czy świadomość tworzenia trwałej wartości zgodnie ze swoimi przekonaniami to niewątpliwe zalety tej formy zatrudnienia.
Niestety, ma to też swoje ciemne strony. Szczególnie w początkowym okresie stres i obciążenie pracą mogą być bardzo duże. Dlatego koniecznie należy wiedzieć ile kosztuje prowadzenie firmy, gdyż ta wiedza pozwoli na realistyczne zaplanowanie budżetu umożliwiającego nam skupić się na rozwoju naszych pomysłów.
Popularność jednoosobowej działalności gospodarczej
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia biznesu. Jest to rozwiązanie bardzo popularne w Polsce, jednakże trzeba mieć świadomość, że niekoniecznie świadczy to o dużym zamiłowaniu Polaków do przedsiębiorczości. Niektórzy pracodawcy po prostu wymuszają na swoich pracownikach samozatrudnienie, gdyż funkcjonowanie w oparciu o korzystanie z usług jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala zaoszczędzić sporo na kosztach.
Działalność gospodarcza i etat?
Jeżeli prowadzenie firmy to nasz pomysł na przyszłe życie, a jesteśmy wciąż zatrudnieni na etacie to warto rozważyć rozkręcanie własnego biznesu równolegle z pracą na etacie. Pozwala to sporo zaoszczędzić na składkach, nim wskoczymy na właściwe tory. Łącząc pracę na etacie z działalnością gospodarczą należy opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Istnieje dodatkowy warunek, mówiący o tym, że taka sytuacja jest możliwa tylko wówczas, gdy praca na etacie przynosi nam dochód nie niższy niż obowiązująca płaca minimalna.
Charakter prowadzonej działalności
Istotny jest charakter naszej pracy. Jeżeli forma prowadzonej działalności gospodarczej pokrywa się z zakresem naszych obowiązków na etacie to musimy mieć w świadomości dwie istotne kwestie. Pierwszą są zapisy prawne na naszej umowie o pracę. Może bowiem się zdarzyć, że nasz pracodawca zabezpieczył się poprzez zakaz świadczenia konkurencyjnych usług dla innych podmiotów. Drugą kwestią jest opodatkowanie: jeżeli zaczynamy świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy w oparciu o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to w tej sytuacji mamy ograniczoną możliwość rozliczania się w liniowej skali podatkowej. Należy jednak pamiętać, że liniowa skala podatkowa opłaca się, gdy osiągamy już spore dochody, więc niekoniecznie musi to być naszym zmartwieniem w początkach prowadzenia firmy.
Obowiązkowe składki
Jeżeli jednak zdecydujemy się na odważny krok i walkę o powodzenie naszej firmy to musimy się liczyć z całkiem wysokimi kosztami, które niestety musimy ponosić comiesięcznie. W roku 2020, ZUS pochłonie aż ok. 1450 PLN. Z pewnością jest to naprawdę spora kwota. Do tych kosztów należy doliczyć obsługę rachunkową. Tutaj do wyboru mamy sporo firm działających w sieci, więc na początek możemy zamknąć się w przedziale 50 – 100 PLN.
Kolejną kwestią to prowadzenie rachunku bankowego dla firm. Na szczęście istnieją bardzo dobre oferty niektórych banków, więc mamy szansę na darmowe prowadzenie konta firmowego.
Jak obniżyć składki na ZUS?
Na początek możemy prowadzić działalność nierejestrowaną. Tu możemy swobodnie próbować sił w biznesie dopóki nie osiągniemy miesięcznego przychodu w wysokości powyżej połowy płacy minimalnej.
Drugim rozwiązaniem jest ulga na start. Polega ona na zwolnieniu z opłacania składek społecznych przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności.
I wreszcie ostatnim godnym rozważenia pomysłem jest tzw. mały ZUS. Obowiązuje on przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności i obecnie wynosi jedynie 550 PLN miesięcznie.