kowalikowo.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Grecja – co zobaczyć, kiedy zwiedzać?

Grecja – kolebka współczesnej zachodniej cywilizacji, państwo o niezwykle barwnej historii, spadkobierca dorobku starożytnej cywilizacji greckiej. To magiczne miejsce ma do zaoferowania bardzo wiele – zauroczą się nim pasjonaci historii, sztuki, teatru, ale też wielbiciele rajskich plaż i morskiej przygody. Warto zastanowić się, jeśli celem naszej podróży jest Grecja co zobaczyć, by poznać i pokochać to piękne miejsce.

Grecja dla pasjonata historii

Osoby zainteresowane historią, rozwojem cywilizacji, dorobkiem starożytnych kultur, zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę wizytę w Atenach. Stolica Grecji to niezwykłe miejsce. Dynamiczne, nowoczesne, ale żyjące (dosłownie) w cieniu Akropolu – kompleksu placów i świątyń położonym na wzgórzu górującym nad miastem. Spacer między starożytnymi kolumnami i budowlami to prawdziwa uczta dla pasjonata historii i znawcy mitologii greckiej. Można wyobrazić sobie przechadzających się placami akropolu filozofów, myślicieli, można też poczuć ducha starożytności, podziwiając świątynię ku czci Zeusa. Rzeźby, choć częściowo odnowione, pozwalają wczuć się klimat starożytnego polis. Po zejściu ze wzgórza Akropolu można kontynuować spotkanie z historią w pięknym, nowoczesnym Muzeum Akropolu. Zebrane tam dane, nowoczesne opracowania historii i wiedzy naukowej dają jeszcze szerszy obraz ówczesnego świata. To miejsce docenią nie tylko fani historii, ale także uczniowie, dla których zawsze nauka starożytnej historii jest trudna, w Atenach zaś można niemal jej dotknąć i przenieść się do antycznych czasów.
Bogata historia Grecji owocuje ogromną liczbą wielu innych muzeów, które warto wpisać do planu podróży.

Raj dla plażowiczów

Grecja to jednak nie tylko historia i nawiązania do starożytności. To również prawie 2500 wysp. Znacząca większość z nich pozostaje niezamieszkałych, ale nieco ponad 150 tych zaludnionych to wciąż duże podróżnicze wyzwanie. Warto zauważyć, że greckie wyspy cechują się unikalnością. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter, dzięki czemu odkrywanie ich to zawsze wspaniała przygoda i nowe doświadczenia. Wśród wysp Grecji największą popularnością cieszą się Kreta, Rodos, Santorini, Kos, Zakyntos czy Korfu, jednak każdego roku biura podróży poszerzają ofertę o nowe zakątki, dzięki czemu poznawanie małych greckich wysepek jest coraz łatwiejsze. Dużym ułatwieniem jest też oferta greckich przewoźników promowych i lotniczych. Dzięki dobremu skomunikowaniu wysp ze sobą, świetnym pomysłem może być podróż po wybranym archipelagu czy sąsiadujących wyspach. Pozwoli to zobaczyć na własne oczy, jak bardzo różne mogą być greckie wyspy, jak różnią się ich tradycje, architektura i kuchnia. Każda ma też w swojej ofercie piękne plaże, często nawet szerzej nieznane. Łatwo więc odnaleźć niemal prywatne zakątki plaż nieodbiegających urokiem i widokami od tych bardziej egzotycznych. Sprzyjający klimat Grecji sprzyja plażowaniu już od miesięcy wiosennych, aż po późną jesień, dzięki czemu możemy z łatwością przyspieszyć lub wydłużyć lato, za którym zazwyczaj tak bardzo tęsknimy.