Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak czytać składy kosmetyków? Praktyczny poradnik

Uroda Data publikacji - 26 maja 2021 Autor - Redakcja kowalikowo.pl
Jak czytać składy kosmetyków

Jeśli jesteś już na etapie świadomości o ważności czytania składów, to jest już naprawdę dobrze! Jednak teraz dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa. Skąd właściwie wiedzieć, czy dany skład jest dobry, czy zły? Kiedy kosmetyk będzie dla nas odpowiedni, a kiedy tylko nam zaszkodzi? Takie pytania rodzą się w głowie każdej początkującej osoby w świecie składów. Nie trzeba kończyć żadnych studiów ani studiować tysięcy książek o substancjach chemicznych – są prostsze sposoby!

Skąd wiedzieć, co powinno znaleźć się w składzie danego kosmetyku?

Składniki w kosmetykach pełnią różną funkcję. Nie wszystkie są tam po to, aby odżywiać czy w inny sposób pielęgnować naszą skórę. Jednak nie o to w tym chodzi. W każdym produkcie muszą znaleźć się pewne dodatki, jak np. konserwanty, aby mieć odpowiednią konsystencję, datę ważności czy po prostu – działać. Dlatego właśnie powinniśmy sobie to uświadomić, aby nie panikować, gdy w składzie pojawi się np. alkohol. Czasem jest on tam potrzebny, a jeśli nasza skóra nie reaguje na niego podrażnieniem, to możemy stosować ten kosmetyk! Trzeba jednak zwrócić uwagę np. na kolejność kosmetyków. Podstawowa wiedza to to, że na pierwszym miejscu w składzie znajduje się składnik, którego jest najwięcej, a na ostatnim ten, którego jest najmniej. Oczywiście wszystkie inne kosmetyki w kolejności są również określeniem ich zawartości.

Jak rozpoznać składniki, które nie powinny znaleźć się w kosmetykach?

Obecnie czytanie składów jest naprawdę bardzo proste. Nie musimy mieć nawet specjalistycznej wiedzy. Wszystko zrobią za nas… aplikacje na telefon! To najprostsze rozwiązanie, które pozwala na przeanalizowanie składu zgodnie z bazą, którą ma dana aplikacja. Robimy zdjęcie składu na opakowaniu, a następnie apka sprawdza, jakie substancje nie powinny się tam znajdować. Takie programy są darmowe i dostępne w różnych wersjach. Możemy skorzystać także z forów dyskusyjnych czy grupa na Facebooku, gdzie użytkownicy wymieniają się wiedzą. Z pewnością razem przeanalizujecie skład, a także dowiecie się czegoś nowego! Więcej o kosmetykach na stronie http://nataliajarocka.pl/.

Najlepszy skład? Prosty skład!

Jeżeli zależy Ci na tym, aby kosmetyk na pewno nie wywołał żadnej reakcji alergicznej, to postaw na jak najprostszy skład. Obecnie często stawia się na kosmetyki jak najbardziej naturalne. Jednak nie zawsze to dobre wyjście. Niektóre składniki prosto z natury są silnie alergizujące. Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozwagą – także do kosmetyków z pozoru w pełni bezpiecznych!

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?