Kredyt hipoteczny dla wielu osób jest jedyną szansą na zakup własnego mieszkania. Uzbieranie kilkuset tysięcy na płatność gotówką dla wielu osób jest po prostu niemożliwe. Z tego właśnie powodu koniecznością staje się wzięcie kredytu hipotecznego. Czy singiel może go wziąć? Co warto wiedzieć na ten temat? Czy kredyt hipoteczny dla singla jest trudno uzyskać?
Wszystko zależy od dochodów
Singiel jak najbardziej może otrzymać kredyt hipoteczny. Musi jednak wykazać odpowiednio wysokie dochody, czyli mieć zdolność kredytową. Osoba ubiegająca się o kredyt powinna mieć umowę o pracę na czas nieokreślony lub własny, dobrze prosperujący biznes. Powinna też mieć dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu może on być dla banku wiarygodny. Niektórzy uważają, że singiel nie jest w stanie spłacić kredytu hipotecznego. W rzeczywistości jednak jest to ściśle uzależnione od wysokości jego dochodów. To nie jest tak, że małżeństwa mają lepsze warunku do wzięcia kredytu. Wystarczy tylko pomyśleć o tym, że z małżonków tylko jedno pracuje, a drugie zajmuje się dziećmi. W takim wypadku dochód na jedną osobę jest dużo niższy, niż w przypadku singla, który ma na utrzymaniu wyłącznie siebie. Oczywiście, jeśli kredyt zaciąga małżeństwo, czyli dwie osoby, to z perspektywy banku jego spłata jest pewniejsza. Nie jest to jednak najważniejszy czynnik przy wydawaniu decyzji kredytowych. Obecnie zakłada się, że singiel zarabiający powyżej 5000 zł, bez wpisów w rejestrze KRD i dobrą historią w BIKu ma dużą szansę na otrzymanie atrakcyjnego kredytu hipotecznego.
Zobowiązania finansowe
Bank przykłada wielką wagą do zobowiązań finansowych ciążących na potencjalnym kredytobiorcy. Im jest ich więcej, tym mniejsze prawdopodobieństwo udzielenia kredytu. To dość oczywiste. Jeśli kredytobiorca ma już do spłaty raty np. za samochód, pożyczkę i za wakacje, to nie będzie on w stanie opłacać także raty kredytu hipotecznego w zadowalającej dla banku wysokości. Inne zobowiązania mogą być przyczyną oddalenia wniosku kredytowego albo też udzielenia go na gorszych warunkach.
Wkład własny
Kupując własne mieszkanie lub dom na kredyt, trzeba pamiętać, że bank będzie oczekiwał wkładu własnego. Najczęściej jest to 20% wartości nieruchomości, ale w niektórych przypadkach może ten limit być zwiększony np. do 30%. Warto też dodać, że banki raczej nie zgadzają się na udzielanie singlom kredytów hipotecznych powyżej 500 tysięcy złotych. Spłata takich pieniędzy może być przecież trudna i czasochłonna. Jest to jednak kwota, za którą można już znaleźć wiele ciekawych nieruchomości. Tym bardziej że resztę potrzebnej kwoty można też dołożyć z własnej kieszeni.
Stałe warunki
Niektóre warunki są stałe niezależnie od tego, czy o kredyt ubiega się singiel, czy para. Koniecznie trzeba mieć ukończone osiemnaście lat, aktualny dowód osobisty oraz być polskim obywatelem. To absolutne minimum do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Ważne jest też zamieszkanie na terenie kraju, które wpływa na wzrost wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.