kowalikowo.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Prosty sposób na piękne ściany: czym pomalować boazerię?

Boazerie wciąż cieszą się wielką popularnością, a możliwości wykorzystania ich w aranżacji wnętrz jest sporo. Dlaczego tak chętnie stawiamy na takie rozwiązanie? Co możemy zrobić, by boazeria możliwie jak najdłużej zachwycała swym wyglądem?

Nieśmiertelne boazerie: dlaczego tak chętnie z nich korzystamy?

Boazerie cieszyły się wielką popularnością 40-30 lat temu. Choć na pewien czas poszły w odstawkę, dziś znów zaczynają się pojawiać w wielu domach i mieszkaniach. Nic dziwnego. Dzięki nim można ukryć wszystkie defekty ścian w prosty sposób, łatwiejsze staje się też utrzymanie ich w czystości. Coraz większe są też możliwości uczynienia z boazerii ciekawej dekoracji, dzięki której ściany naszego mieszkania nabiorą wyjątkowego charakteru.

Niegdyś w naszych wnętrzach dominowały boazerie drewniane, dziś wybór materiałów jest znacznie szerszy. PCV, MDF, popularny korek – oto materiały, z których często powstają współczesne boazerie. Coraz ciekawsza jest też kolorystyka takich boazerii, dzięki czemu można dzięki nim stworzyć ciekawą aranżację w każdym wnętrzu.

Jak zachować piękny wygląd boazerii?

Boazerie mogą zdobić nasze wnętrza przez wiele lat – wystarczy, że będziemy je na bieżąco odnawiać. Czym pomalować boazerię, by osiągnąć możliwie jak najlepszy efekt?

Kluczem do sukcesu jest dokładne oczyszczenie boazerii, a następnie pokrycie jej odpowiednią farbą. Wybór jest tu dość szeroki, zatem dopasowanie rodzaju farby do boazerii nikomu z nas nie powinno sprawić większych problemów. Jeśli chcemy odnowić boazerię lakierowaną, możemy sięgnąć po farbę kredową, która szybko schnie, dzięki czemu świetnie sprawdza się we wnętrzach. Można też postawić na trwałą farbę akrylową, która znana jest jako skuteczny środek kryjący. Na taką farbę warto zdecydować się w chwili, gdy priorytetem staje się trwałość oraz możliwość utrzymania koloru przez dłuższy czas.
Jeśli chcemy pokryć farbą boazerię, która została wcześniej oszlifowana, możemy poszerzyć asortyment środków. W takiej sytuacji można wykorzystać zarówno wspomniane już farby, jak i inne środki. Dobrze mogą się tu sprawdzić bezbarwne środki do konserwacji drewna, bardzo chętnie wybierane przez tych, dla których najcenniejszą ozdobą wnętrza jest naturalne drewno. Można też postawić na farbę olejną, która jednak straciła w ostatnim czasie na popularności jako niezbyt trwały środek.

Jak szlifować boazerię?

Choć najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie starej boazerii nową warstwą farby, często niezbędne staje się jej wcześniejsze oszlifowanie. Jak pozbyć się starego lakieru? Można tu skorzystać z papieru ściernego, można ułatwić sobie życie i postawić na szlifierkę ręczną. Najważniejsze, by dokładnie usunąć resztki starego lakieru, a tym samym możliwie jak najlepiej przygotować boazerię do dalszych zabiegów. Dzięki temu po malowaniu będzie ona się wspaniale prezentować.

Farby do boazerii mogą się różnić nie tylko swym rodzajem, ale i kolorami. Dzięki temu można dopasować jej kolor do stylu wnętrza, można też w ciekawy sposób wyróżnić ścianę lub jej fragment. Można też postawić na naturalność, sięgając po wosk lub olej. Możliwości jest sporo, co ułatwia nam wykorzystanie boazerii w aranżacji wnętrz.