Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Podwyższony cukier a stres – jaka jest między nimi zależność?

Lifestyle Data publikacji - 28 listopada 2020 Autor - Redakcja kowalikowo.pl


Diabetycy nie mają łatwego życia. Muszą uważać na wiele rzeczy, które dla zdrowego człowieka są całkowicie niegroźne i normalne. Niemniej podwyższony cukier we krwi to stan, którego absolutnie nie można świadomie lekceważyć. I cukrzycy zdają sobie z tego sprawę.

Czego muszą unikać diabetycy?

Na pewno słodyczy i gazowanych napojów o dużej zawartości cukru. Po drugie nie mogą przesadzać z obfitością ani z kalorycznością posiłków. Po trzecie są zobowiązani jeść więcej warzyw i owoców, a muszą uważać na sztucznie przetwarzane gotowe przekąski.

W ich gestii leży również pilnowanie tego, aby zjeść co najmniej pięć niewielkich posiłków i to najlepiej o stałych porach. Cukrzykom nie wolno też przesadzać z intensywnością wysiłku fizycznego. Gdy zaserwują organizmowi zbyt ostry trening, powinni mieć przy sobie coś słodkiego, by wyrównać i przywrócić do normy poziom glukozy we krwi.

Co jest najgorszego w cukrzycy typu pierwszego?

Na pewno gwałtowne wahania poziomu cukru. To one doprowadzają do tego, że chory nie może normalnie funkcjonować. Uciążliwe są też nagłe napady głodu, które trudno należycie kontrolować. Nieprzyjemna jest też konieczność aplikowania sobie zastrzyków z insuliną. To bardzo bolesna i wymagająca odporności psychicznej czynność. Zastrzyki muszą być wbijane w brzuch lub w uda.

Jeśli ma się pompę insulinową, wtedy sprawa zastrzyków jest o wiele mniej uciążliwa i skomplikowana. To pompa insulinowa czuwa nad właściwym poziomem cukru we krwi. W cukrzycy zdarzają się też nagłe omdlenia i utrata świadomości. Dlatego też chorzy powinni nosić specjalne opaski z adnotacją, iż są diabetykami. To ułatwi niesienie im specjalistycznej pomocy w razie konieczności.

Podwyższony cukier a stres

Stres to jedyny czynnik, którego nie umieją do końca okiełznać diabetycy. Oni – jak każdy z nas – nie są na niego odporni. Tyle tylko, że on w ich przypadku oznacza nagły skok poziomu cukru. Udowodniono, że stres przyśpiesza rozwój cukrzycy. Dlatego też diabetycy oprócz opanowania do perfekcji zasad zdrowego żywienia muszą nauczyć sobie radzić ze stresem. Nie jest to łatwe, lecz cukrzycy muszą to zrobić ze względów medycznych i także po to, by móc na co dzień normalnie funkcjonować. Stres to dla nich taki sam cichy zabójca, jak hiperglikemia.

W jaki sposób diabetycy rozładowują przewlekły stres?

Po pierwsze niwelują zły poziom cukru, zwiększając sobie tymczasowo dawkę insuliny. To pomaga ich organizmom powrócić do całkowitej równowagi i stabilności. Po drugie rozładowują silny stres w ten sposób, że oddają się swoim pasjom. Jak nie trudno się domyślić, ile cukrzyków, tyle pasji. Niemniej posiadanie hobby jest w ich sytuacji konieczne, bo bez niego diabetycy byliby jednym wielkim kłębkiem nerwów.

Stres u diabetyków można zwalczyć poprzez zwiększoną ilość snu. Wiadomo, że w jego trakcie ich ciało się regeneruje i nabiera sił do dalszych wyzwań. Podsumowując, podwyższony poziom cukru we krwi zależny jest od wielu czynników. A stres jest najniebezpieczniejszym z nich, bo sieje w organizmie diabetyka ogromne spustoszenie.

folia poliolefinowa

Redakcja kowalikowo.pl

Nasi redaktorzy na portalu Kowalikowo to zespół pasjonatów mody, urody, zdrowego stylu życia i lifestyle'u, którzy tworzą treści, inspirujące naszych czytelników do życia w zgodzie z własnym stylem i wartościami. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, posiadającym bogate doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych trendów, produktów kosmetycznych, zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko dostarczają praktycznych porad i inspiracji, ale także promują pozytywny, zdrowy i pełen energii sposób życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?