kowalikowo.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Jak wyszukać tanie loty – praktyczne informacje

W dzisiejszych czasach latanie nie jest już tylko przywilejem bogatych ludzi. Tanie linie lotnicze tzw. low costy co rusz udostępniają bilety w okazyjnych cenach. Podróżowanie samolotem stało się więc powszechnym środkiem transportu. Czasem wystarczy łut szczęścia, aby „upolować” atrakcyjną ofertę, niekiedy potrzeba nieco więcej wysiłku. Jak wyszukać tanie loty?

Wyszukiwarki lotów, czyli pośrednicy

W internecie możemy znaleźć wiele wyszukiwarek tanich lotów, a są wśród nich: skyscanner, fru.pl, esky.pl, czy kayak. Niezwykle atrakcyjne oferty możemy znaleźć na stronie FRU.PL, która przyciąga klientów trasami lotniczymi obsługiwanymi zarówno przez regularne, jak i tanie linie lotnicze. Dość spore rabaty cenowe napotkamy także na stronie SKYSCANNER.

Jak ustalane są ceny biletów?

Warto zaznaczyć, że ceny biletów zależą od wielu czynników, takich jak: prowizja pobierana przez pośrednika, liczba wolnych miejsc w samolocie, polityka przewoźnika. Wiele zależy od tego, z jak dużym wyprzedzeniem dokonujemy reaserchu. Low costy publikują cenniki nawet 6 miesięcy do przodu. W tym czasie umożliwiają także rezerwację lotu. Właśnie wtedy ceny są najkorzystniejsze. Najlepiej więc szukać promocji pół roku przed planowanym wylotem.

Bezpośrednio u przewoźnika

Gdy w jednej z wyszukiwarek upatrzymy sobie już jakiś bilet, zakupu możemy dokonać bezpośrednio u przewoźnika. Przykładowo, jeśli na portalu FRU.PL bilet na lot do Włoch obsługiwany przez Ryanaira kosztuje 79 zł (oczywiście w dwie strony), kupiony na stronie irlandzkiej linii lotniczej, może nas kosztować mniej, np. 49 zł. Różnica 30 zł to opłata pobierana przez stronę pośredniczącą w transakcji, w tym wypadku FRU.PL.

Newsletter, czyli przypominajka

Innym sposobem na to, jak wyszukać tanie loty jest newsletter, czyli powiadomienie o nowych, kuszących ofertach, przesyłane drogą elektroniczną. Jak można je otrzymać? Odwiedzamy witrynę dystrybuującą tanie bilety lotnicze (możemy wejść na kilka jednocześnie), szukamy lotu do interesującej nas destynacji w dogodnym dla nas terminie. Jeśli uznamy, że podana cena jest zbyt wygórowana, klikamy w okienko „ustaw alert”. W pustą rubrykę wpisujemy swój adres mailowy. Gdy na tej trasie pojawią się bilety w niższej cenie, zostaniemy o tym fakcie powiadomieni mailowo. Sami nie musimy więc szukać, wyszukiwarka robi to za nas.

Czyszczenie ciasteczek i odświeżanie historii przeglądarki

Podczas intensywnego szukania tanich biletów lotniczych, często dochodzi do specyficznej sytuacji. System „widzi”, że interesujemy się daną trasą i konkretnym biletem. Za każdym razem, gdy będziemy sprawdzać jego cenę, mając nadzieję na jej spadek (np. wchodząc na portal codziennie), stanie się rzecz odwrotna. Wyświetlana suma za bilet będzie większa. Wynika to z ustawień tzw. ciasteczek. Popularne „cookies” to informacje kodowane przez serwis internetowy, który akurat odwiedzamy. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie ciasteczek oraz odświeżanie historii przeglądarki, aby w ten sposób „oszukać” system.