kowalikowo.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

Ściana z roślin w domu – sposób na piękne i zdrowe wnętrze

Ściana z roślin w domu to niebanalna dekoracja, ale również idealny sposób na umieszczenie roślin, których miłośnicy zieleni zawsze mają za mało we wnętrzu. Jak zrobić wertykalny ogród w domu?

Zielona ściana – co to jest?

Ściana z roślin w domu to sposób na poprawę nastroju oraz uzyskanie niebanalnej i niecodziennej dekoracji wnętrza. Rośliny idealnie wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Filtrują powietrze z zanieczyszczeń oraz pomagają się zrelaksować. Jest to niezmiernie ważne, gdyż coraz więcej czasu spędzamy we własnych mieszkaniach, nie tylko odpoczywając, ale również pracując.

Wertykalny ogród to pionowa instalacja, która pokrywa ścianę. Rozmiar konstrukcji jest uzależniony wyłącznie od warunków, jakie posiadamy. Mając niewielkie mieszkanie możemy zrobić ogród wertykalny w ramie niewielkiego obrazu. Dysponując dużym i przestronnym pomieszczeniem możemy zagospodarować całą ścianę.

Ściana z roślin w domu to idealny pomysł do eleganckiego salonu. Sprawdzi się również w korytarzu, który nabierze innego, bardziej wyrafinowanego charakteru.

Wykonując ogród wertykalny do sypialni należy zwrócić uwagę na dobór roślinności. Koniecznie należy zdecydować się na roślinny o odwrotnej fotosyntezie, które nocą nie zabierają tlenu, a produkują go. Storczyki, paprotki czy bluszcze sprawdzą się idealnie.

Jak zaaranżować zieloną ścianę?

Ściana z roślin w domu może być duża lub zajmować niewielki jej fragment. Warto również zastanowić się nad kilkoma innymi rozwiązaniami.

Wybierając wertykalny ogród jako ozdobę ściany można pokusić się o zrobienie kilku, niewielkich instalacji. Kwadratowe ramy można powiesić obok siebie. 3 konstrukcje różniące się intensywnością koloru będą wyglądały niezwykle estetycznie.

Warto pamiętać, że robiąc ścianę z roślin w domu można wykorzystać kwadraty, romby czy prostokąty do obramowania roślin. Można powiesić je pojedynczo. Wtedy mogą być większych rozmiarów. Mniejsze kompozycje można powiesić w parach lub tryptykach.

Gdzie powiesić wertykalny ogród? Wszędzie tam, gdzie będzie dobrze wyeksponowany. W salonie idealnie będzie wyglądał na ścianie, gdzie ustawiamy sofę. Odpoczynek pod zieloną ścianą z roślin będzie prawdziwą przyjemnością.

Ściana z roślin w domu idealnie prezentuje się nad komoda. Ustawiając na szafce lampki stołowe dodatkowo podkreślimy niebanalny wygląd zielonej ściany.

Zielona ściana z roślin w domu będzie przepięknie wyglądała w jadalni. To tu spędzamy wiele czasu spożywając posiłki, zapraszając gości czy grając z dziećmi w gry planszowe. Warto zadbać, by jadalnie była nie tylko miejscem wygodnym, ale również niebanalnie zaaranżowanym. Wertykalny ogród na pewno jest takim rozwiązaniem.

Jak wybrać rośliny?

Ściana z roślin w domu musi być stworzona z gatunków, które nie są kłopotliwe. Nie można ich często podlewać.

Idealnymi kwiatami do wertykalnego ogrodu są paprocie, bluszcze, storczyki, kwiaty z rodziny bromeliowatych, czy epifity, które w naturze nie korzystają z podłoża.

Zielona ściana jest idealnym miejscem dla takich roślin jak skrzydłokwiaty, fikusy, monstery czy łosie rogi. Bardzo efektownie prezentują się również rośliny z rodziny ananasowatych.